Dermalogica Special Cleansing Gel vs Genova Cleansing Gel: Which Suits Skin After 45?

Quick summary

Dermalogica Special Cleansing Gel is the salon cleanser: a soap-free foaming gel built on quillaja bark extract with lavender, balm mint, lemon and bergamot oils, sold for all skin types. The 250ml bottle is $76 at dermalogica.com.au and the 500ml refill $82 to $102 from stockists. Genova Cleansing Gel is a 50ml pH-balanced, acid-free gel for once-daily use at $39.95, made in Australia, designed to pair with a silicone cleansing device.

Per ml, Dermalogica is far cheaper and if you go through cleanser quickly it is the better value. If you cleanse once a day, want a small pump that travels, prefer no essential oils on skin that has become reactive after 45, and want a month to change your mind, the Genova gel is the more sensible size to start with.

At Genova Skincare we make the Cleansing Gel, so we have an interest. We have compared the two fairly, including where Dermalogica wins. Results vary from person to person.

Genova Cleansing Gel 50ml pump, an Australian-made pH-balanced gel cleanser without acids for skin after 45
Our product, named up front
Genova Cleansing Gel

50ml, made in Australia. A pH-balanced gel with cucumber, silk amino acids, panthenol and seaweed extract. No acids, no essential oils. Contains fragrance. Free standard delivery over $50 and a 30 day money back trial.

$39.95 AUD Shop now →

Why women over 45 are comparing Dermalogica Special Cleansing Gel with a gel cleanser

Special Cleansing Gel is the bottle on the bench at almost every Australian beauty salon, and a lot of women over 45 were introduced to it by a therapist years ago and never changed. At Genova Skincare the question we hear is: "I still love the smell, but my skin feels tight after it now. Is it the cleanser or is it me?"

It is usually both. Lephart, writing in Clinical and Experimental Dermatology, describes how falling oestrogen thins the skin and reduces its surface lipids, and Man and colleagues, measuring skin surface pH across a large population in Skin Pharmacology and Physiology, found it rises with age. A cleanser that felt perfect on skin with a robust acid mantle can feel stripping once that mantle is thinner and slower to recover. The gel has not changed; the face under it has.

What is in Dermalogica Special Cleansing Gel, and what it does for skin after 45

Dermalogica lists Special Cleansing Gel as a soap-free foaming gel that "cleanses all skin conditions" without disturbing the skin's moisture balance. Its ingredient list opens with water, disodium laureth sulfosuccinate and sodium lauroyl sarcosinate as the cleansing agents, then quillaja saponaria bark extract, which foams naturally, lavender oil, balm mint (melissa) extract, lemon peel oil, bergamot oil and citronella-type herb oil. Further down are glycerin, cocamidopropyl betaine and sodium lauryl sulfoacetate.

It is a well-made, mid-strength gel. The sulfosuccinate is milder than a sulfate, which matters: Ananthapadmanabhan and colleagues in Dermatologic Therapy describe how harsher anionic surfactants bind skin proteins and lipids and dry the barrier, and why blended systems like this one exist. The lather is generous and the scent is why people stay loyal. A 250ml bottle is $76 at dermalogica.com.au on 28 September 2026, about $63 to $74 from stockists, and the 500ml refill $82 to $102, roughly $0.20 to $0.30 per ml. A 50ml travel size is also sold.

The trade-off is that the scent comes from essential oils. Lavender, lemon peel, bergamot and citronella are fragrance components in their own right, and their natural constituents are the ones on allergen lists. Skin that tolerated them at 35 can react at 55.

Dermalogica Special Cleansing Gel vs Genova Cleansing Gel after 45

Feature Dermalogica Special Cleansing Gel Genova Cleansing Gel
Size and price 250ml $76 RRP (about $0.30 per ml), 500ml refill $82–102; 50ml travel size also sold 50ml, $39.95 (about $0.80 per ml); a 30ml bottle comes with each Genova silicone device
Main job Daily foaming gel for all skin types Once-daily pH-balanced gel for combination or drier skin
Cleansing agents Disodium laureth sulfosuccinate, sarcosinate, cocamidopropyl betaine, sulfoacetate Cocamidopropyl betaine, sodium C14-16 olefin sulfonate, lauryl glucoside
Exfoliant None None
Soothing and conditioning ingredients Balm mint extract, glycerin Cucumber, silk amino acids, panthenol, seaweed (fucus) extract, sodium PCA, betaine, glycerin
Scent Essential oils: lavender, lemon peel, bergamot, citronella-type Parfum, no essential oils
Lather Generous foam Low foam, gel texture
Designed for a device No Yes, pairs with the Genova silicone cleansers
Made in USA Australia
Trial Retailer returns policy 30 day money back trial

Prices checked 28 September 2026 from dermalogica.com.au and Australian stockists on Google Shopping. Dermalogica is clearly the better buy per ml, and we say so. The Genova bottle is a 50ml pump sized for once-daily use, which lasts about six to eight weeks, so the price of one bottle is really the price of a trial.

Where Genova Cleansing Gel fits for skin after 45

Genova Cleansing Gel is built for a narrower job than Dermalogica's all-rounder. It is a pH-balanced gel with no acids and no essential oils, using cocamidopropyl betaine, an olefin sulfonate and lauryl glucoside to lift oil and sunscreen, with cucumber, silk amino acids, panthenol, seaweed extract and sodium PCA to leave the skin feeling conditioned rather than tight. It is meant to be used once a day, in the evening, as the first step of a routine.

It was designed to be worked in with a silicone cleansing device, which is why it is low-foaming: a gel that froths under vibration is a mess. Each Genova device ships with a 30ml bottle, and the 50ml pump is the refill. Our post on the Foreo Luna 4 and its alternatives after 45 covers whether a device is worth adding at all.

The honest limits: it costs more per ml than almost any salon cleanser, and if you wash twice a day in heavy makeup you will get through it quickly. It contains fragrance (parfum), and the olefin sulfonate is a mid-strength cleansing agent, not a cream-cleanser one. If your skin is very dry or your barrier is compromised, a cream or milk cleanser suits you better than either gel, and our post on choosing a cleanser that calms rather than strips explains why.

Realistic expectations

With Dermalogica, expect a thorough, fresh-smelling cleanse from the first wash and, on skin over 45, a little tightness on the cheeks if you use it twice daily. With Genova, expect a quieter, less foamy cleanse that leaves the skin comfortable, with less tightness within two weeks and better absorption of whatever you apply next over four to six weeks.

A cleanser cannot rebuild a barrier, fade pigmentation or firm anything; it removes the day so the next products can work. Genova's 30 day money back trial covers the first bottle, so judge comfort at two weeks and decide at four. Results vary from person to person, with either product.

How to switch from a salon foaming gel to a gentler gel after 45: step by step

  1. Patch test the new gel for three days behind the ear or along the jaw, especially if fragrance of any kind has bothered you before.
  2. Cleanse once a day, in the evening. In the morning, lukewarm water and a soft cloth are enough for most skin over 45.
  3. Use two pumps at most. The Genova gel is low-foaming by design; more product does not mean a better clean.
  4. Massage for 60 seconds with fingertips or a silicone device, rinse with lukewarm water and pat dry. Never rub with a towel.
  5. Moisturise while the skin is still damp. This is the step that decides whether any cleanser feels harsh, and it matters more after menopause. Our complete guide to cleansing during menopause sets out the morning and evening routine.

What neither Dermalogica nor Genova can do for skin after 45

Neither gel treats redness, rosacea or hormonal acne, and on heavy mineral sunscreen days an oil or balm first cleanse still does the heavy lifting. Neither is fragrance-free, so if your skin has become truly reactive, look for a cream cleanser with no scent at all, and see a GP if redness or stinging persists.

Who Dermalogica Special Cleansing Gel suits after 45

It may suit you if you wash twice a day, wear makeup most days, love a proper lather and the botanical scent, your skin has never reacted to essential oils, and you want the best price per ml.

It may not suit you if your skin has become reactive to fragrance or essential oils, your cheeks feel tight after washing, or you only cleanse once a day and a 250ml bottle sits on the shelf for a year.

Who Genova Cleansing Gel suits after 45, and who it does not

It may suit you if you cleanse once a day, your skin is combination or on the drier side, you use or are considering a silicone cleansing device, you travel, and you want a small Australian-made bottle with a trial period before committing.

It is not for you if you need a fragrance-free product, your skin is very dry or your barrier is compromised, or you get through cleanser quickly and price per ml is what matters. A cream cleanser or the larger salon bottle will serve you better.

Dermalogica Special Cleansing Gel questions Australian women over 45 ask

What is Dermalogica Special Cleansing Gel used for?

It is a daily soap-free foaming gel that removes oil, makeup and impurities for all skin types. It contains no exfoliating acids and no retinol; it is a cleanser only.

Can you use Dermalogica Special Cleansing Gel daily?

Yes, Dermalogica recommends it morning and night. After 45, many women find once a day is enough and that twice leaves the cheeks tight.

What is comparable to Dermalogica Special Cleansing Gel?

Any mid-strength soap-free gel does the same job. The differences are the scent, the size and the price per ml. Genova Cleansing Gel is a smaller, once-daily, essential-oil-free version designed to pair with a silicone device.

Is Dermalogica good for menopausal skin?

Special Cleansing Gel is well tolerated by most people, but its lavender, lemon and bergamot oils can trouble skin that has become reactive in menopause. Patch test, use once daily and moisturise straight after.

Choosing a cleanser after 45: our honest comparisons

Special Cleansing Gel has earned its decades on the salon bench, and if it still leaves your face comfortable there is no reason to spend more per ml on ours. But if the scent you love now comes with a tight feeling you do not, your skin is asking for a quieter formula. A small pump, no essential oils, once a day, and a month to decide is a low-risk way to find out.

Cleansing for skin after 45

Made in Australia, with free standard delivery over $50 and a 30 day money back trial.

Genova Cleansing Gel 50ml pH-balanced gel cleanser for skin after 45 Genova Cleansing Gel

pH-balanced, acid-free, once-daily gel. 50ml.

$39.95 AUD Shop now →
Genova GO Silicone Facial Cleanser, a compact five-speed silicone cleansing device that ships with a 30ml Cleansing Gel Genova GO Silicone Facial Cleanser

Compact five-speed device. Includes a 30ml Cleansing Gel.

$79.95 AUD Shop now →

Made in Australia. Results vary from person to person.

Individual results vary. Genova Cleansing Gel is a cosmetic cleanser designed to remove oil and impurities without stripping the skin. It is not a medicine and does not treat any skin condition. Patch test before first use, avoid the eye area and do not apply to broken skin. Dermalogica and Special Cleansing Gel are trademarks of their owner; Genova Skincare has no affiliation with Dermalogica. Product information is taken from dermalogica.com.au and Australian stockist listings on 28 September 2026 and may change; check the pack. For persistent redness, stinging or irritation, see a GP or dermatologist.

Sources:

  1. Lephart ED. Menopause, skin and common dermatoses. Clinical and Experimental Dermatology. 2022;48(4):315-321.
  2. Man MQ, Xin SJ, Song SP, et al. Variation of skin surface pH, sebum content and stratum corneum hydration with age and gender in a large Chinese population. Skin Pharmacology and Physiology. 2009;22(4):190-199.
  3. Ananthapadmanabhan KP, Moore DJ, Subramanyan K, Misra M, Meyer F. Cleansing without compromise: the impact of cleansers on the skin barrier and the technology of mild cleansing. Dermatologic Therapy. 2004;17(Suppl 1):16-25.
  4. Dermalogica Australia, Special Cleansing Gel product page and ingredient list, dermalogica.com.au; Australian stockist listings on Google Shopping, accessed 28 September 2026.
Back to blog

Leave a comment